W historii psychologii, najbardziej wybił się nurt poznawczy, oraz behawioralny. Połączenie ich założeń stworzyło psychoterapię poznawczo-behawioralną. Drugi przyrostek tego słowa skupia się na zachowaniach, jest bardziej nastawiony na biologię, anatomię ludzkiego ciała. Pierwszy zaś, skupia się na poznaniu, na takich elementach jak osobowość, wyobrażenia, choroby psychiczne.
Już pierwszy psycholog behawioralny wskazał, jak bardzo skuteczna jest to metoda. Zakłada ona, że człowiek rodzi się jako czysta kartka, a społeczeństwo, rodzice, doświadczenia, kultura, zapisują coraz to nowsze strony.

Sama terapia behawioralna jest długotrwała, ponieważ polega głównie na nagradzaniu i karaniu, chociaż to drugie jest niezalecane. Część poznawcza koncentruje się na zrozumieniu. Jest to najtrudniejszy element, a jednocześnie niezbędny, ponieważ bez niego, nie będzie terapii. W tej części głównie wspomaga się funkcjonowanie człowieka poprzez poprawę zdolności potrzebnych społecznie, których mu brakuje: Są to: umiejętność nawiązywania kontaktów, kontrola nad emocjami, czy choćby znalezienie sensu w życiu. Zastosowanie psychoterapii poznawczo-behawioralnej praktycznie nie ma ograniczeń. Jest to jedyny typ, który jest w stanie poradzić sobie z przypadkami braku kontaktu spowodowanymi takimi chorobami jak np. autyzm.

Jak to wygląda u młodzieży?

Z tego typu psychoterapii korzystają zazwyczaj osoby uzależnione, lub z dużymi problemami osobistymi, które uniemożliwiają poprawne funkcjonowanie. Wszelkie szczegóły są ustalane z psychoterapeutą, dlatego długość i przebieg są sprawą indywidualną. Terapia przebiega stopniowo, a dzięki połączeniu ciągłych gratyfikacji, polepszania poczucia własnej wartości, skuteczności i wielu innych, taka osoba jest w stanie w przyszłości funkcjonować sama, bez terapii. Kiedy pracuje się z młodzieżą, pracuje się także z ich rodzicami. Terapii podlega cała rodzina, gdyż to zwykle ona jest przyczyną większości problemów dziecka. Psychoterapeuta wskaże właściwy kierunek, w którym może, ale nie musi podążyć klient.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *